Jak znaleźć psychologa w roku 2020? - poradnik zdrowie

psychoterapeuta Kraków

Co daje terapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencj

Jak  znaleźć psychologa w roku 2020? - poradnik zdrowie psychoterapeuta Kraków
ału jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.


Stosowanie podejścia behawioralnego

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


Zalety psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa jest jedną z form przeprowadzania terapii mającej na celu poprawienie samopoczucia pacjenta. Psychoterapia grupowa jest formą leczenia, która polega na kontakcie z osobami o podobnej lub jednakowej specyfice problemów. Terapia grupowa często stanowi uzupełnienie indywidualnej psychoterapii, umożliwiając pacjentowi kontakt także z innymi osobami zmagającymi się z podobnym problemem. Terapeuta może zajmować się zarówno prowadzeniem psychoterapii indywidualnej, jak i psychoterapii grupowej. Leczenie na terapii grupowej odbywa się za pośrednictwem grup samopomocowych, czyli na udzielaniu wzajemnej pomocy przez pozostałych uczestników terapii, gdzie spotkania są nadzorowane przez specjalistę. Terapia grupowana najczęściej znajduje swoje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju uzależnień. W ośrodkach zamkniętych także często stosuje się formę terapii grupowej. Dodatkowe uczęszczanie na terapię grupową, podczas korzystania z psychoterapii indywidualnej, może przynieść pacjentowi wiele korzyści pomagając w szybszym czynieniu postępów.


Narodziny psychoterapii

Psychologia bywa określana mianem nauki nowej i nauki starej, w zależności od podejścia. Psychologia znana współcześnie, oparta na przeróżnych badaniach naukowych, jest stosunkowo młodą dziedziną naukową. Jednak sam termin psychologia był znany już w czasach starożytnych i oznaczał naukę o duszy, więc od najdawniejszych czasów ludzi interesowały procesy psychologiczne zachodzące w człowieku. Badania nad psychologią oraz psychoterapią zapoczątkował Zygmunt Freud, zwany także ojcem psychoanalizy. Większość jego poglądów została jednak podważona przez późniejszych psychologów, jednak to Freud zapoczątkował nurt zwany psychoanalizą. Współcześnie psychoterapia korzysta z wielu zdobyczy naukowych, umożliwiając prowadzenie terapii w różnych nurtach psychologicznych. Sama psychologia jest nauką ciągle rozwijającą się, a w jej ramach przeprowadzane są różne badania naukowe. Psychoterapia korzysta z różnych podejść psychologicznych, takich jak podejście poznawczo-behawioralne, podejście humanistyczno-egzystencjalne oraz podejście psychoanalityczne.